Míša Vetešková – Jak maminka vylezla na strom

23. října 2011


Poutavá kniha pohádek reportérky Českého rozhlasu Míši Veteškové Jak maminka vylezla na strom aneb Maminčiny rozhlasové pohádky přináší nádherné obrázky výtvarnice Lucie Seifertové. Jak nahradit dětem čas, který nemůžeme trávit s nimi? Tím nejpřirozenějším a velmi prostým způsobem – vyprávět jim pohádky – podobně jak to udělala Michaela Vetešková, když se chtěla své malé dceři ospravedlnit za to, že místo aby ji ukládala večer do postýlky, natáčela reportáže. Tak vznikla kniha osmi rozhlasových pohádek Jak maminka vylezla na strom.

Knížku vtipných omluvenek zaměstnané maminky ilustrovala autorka bestselleru Dějiny udatného národa českého Lucie Seifertová, která každý večer také uspává své dva malé syny s pocitem, že je pro »samou práci« o něco zásadního šidí. Lucie Seifertová je držitelka cen Magnesia Litera, Zlatá Stuha, Zlatá Pečať, televizních cen Elsa, Trilobit a její kniha Dějiny udatného českého národa byla nominována na dětskou knihu desetiletí a byla také zfilmována.

Kmotrou knihy se stala spisovatelka a bývalá herečka Eva Hudečková. Noční stolek bývalé herečky a úspěšné spisovatelky  je plný. Leží tam Márquez, Irving i Dostojevskij. „Pro mě se velká literatura vyznačuje tím, že mi dovolí číst mezi řádky. Nikdy mi autoři nic nepodávají takzvaně po lopatě. Mám ráda, když mi spisovatel jen trochu napoví, jak mám přemýšlet a proč tak mám přemýšlet,“ říká Eva Hudečková, které nově do hromádky knih v ložnici přibyla pohádková knížka novinářky Míši Veteškové a ilustrátorky Lucie Seifertové nazvaná Jak maminka vylezla na strom.

„Pohádka je vedle maminky nebo tatínka první velký učitel, protože děti pohádkám naslouchají dřív než jdou do školky nebo do školy. Jsem přesvědčena, že pohádka má obrovský mravní i estetický vliv a dítě vychovává, proto by měly mít pohádky ty nejvyšší parametry,“ uvádí bývalá populární herečka a dnes úspěšná spisovatelka, která má na svém kontě také jednu pohádkovou knihu. Jmenuje se O ztracené lásce a byla tak úspěšná, že se dočkala i zpracování v podobě stejnojmenného devítidílného seriálu České televize, ve kterém si zahrála Jiřina Bohdalová, Lucie Bílá, Zlata Adamovská, Kateřina Brožová nebo Vladimír Dlouhý.

O čem je kniha?

Zaměstnaná maminka se vrací každý večer pozdě domů. Tam na ni čeká malá dcerka, která se ptá, proč není s ní. Matka se jí snaží ztracený čas alespoň částečně vynahradit. Vypráví svému dítěti pohádky na dobrou noc o tom, co jako rozhlasová reportérka ten den zažila. Dokáže rozmlouvat se stromem, na který vyleze, aby natočila reportáž o práci stromolezců. Když vyšplhá na jezdeckou sochu Jana Žižky, aby se podívala, jak se opravuje, unese ji vojevůdcův kůň. Během osmi večerů se tak dítě něco dozví o výrazných postavách českých dějin anebo o lidech, kteří mají nezvyklé zaměstnání. Maminka se díky své profesi dostane na místa, která jsou běžně nepřístupná, a setká se s pozoruhodnými lidmi…


Celý článek naleznete na Sumpersko.net