Článek serveru českámedia.cz

O mediální výchovu se starají především ČT a ČRo

04. června 2019 08:36 / autor: Jan Mrzena

Zatímco senátoři pořádají semináře o stavu mediální výchovy v České republice, ovšem o jejich faktický dopad se nezajímají, zatímco poslanci si na mediální výchovu vzpomenou, jen když jiné téma nemají, Česká televize a Český rozhlas snahu něco konkrétního udělat mají. I přesto, že jim to zákon přímo neukládá.

Petr Dvořák v květnu informoval o nových vzdělávacích aktivitách, „Česká televize získala od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy akreditaci pro vzdělávací program zaměřený na problematiku fakenews a novodobých mediálních jevů. Tento program tak bude zařazen do systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.“ První takový workshop uspořádala ČT už v závěru května.

Český rozhlas aktuálně připravil na dětském Rádiu Junior sérii deseti reportáží o práci žurnalistů s názvem Dílna malého novináře. Vysílá je každý všední den od 3. do 14. června vždy po 16. hodině. Všechny díly se také objeví na webu Rádia Junior. Reportáže postavené na výpovědích žáků prvního stupně základních škol popisují, jak si představují svět v médiích i co si myslí o práci novinářů. Záměr prosadila vedoucí Kulturní redakce Michaela Vetešková, při workshopu, ve kterém děti převezmou roli reportéra, editora, respondenta a tiskového mluvčího, autorka oslovila více než tisíc dětí.

„Rozmlouvali jsme spolu, učili se držet mikrofon a ten, kdo měl odvahu, natočil rozhovor třeba se svým spolužákem nebo paní učitelkou. Některé záznamy byly tak skvělé, že mi přišlo líto je jen tak vyhodit a přetvořila jsem je v něco, co mi v této době dává smysl,“ popsala vznik reportážní série vedoucí Kulturní redakce Michaela Vetešková. Vzniklé materiály by měly posloužit jako vzdělávací materiál pro samotné děti v rámci mediální výchovy. „Dílna malého novináře přesně zapadá do současného směřování Rádia Junior, a hlavně je to něco, co dnešní školáci potřebují. Je skvělé, že oni sami dostávají v reportážích prostor a že natáčení zní skutečně autenticky,“ uvedl šéfredaktor Rádia Junior Tomáš Vacek.

Kompetence k mediální výchově má také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podrobněji o stavu mediální výchovy v České republice informuje ve svých výročních zprávách. Ty ovšem ve sněmovně reálně přečte pouze několik poslanců.